Tentokrát nám Barča vyprávěla o tom, jak se ve firmě LOGEX vyvíjejí nejen projekty, ale i její profesní cesta. V rozhovoru se dozvíte, jaký je přístup k Scrumu, jaké výhody přinášejí Techsprinty a jak každý projekt využít k osobnímu i profesnímu růstu. Přejeme příjemné čtení!
Jak dlouho u nás pracuješ a na jaké pozici?
Už to bude 5 let. Do LOGEXu jsem nastupovala v květnu 2020 jako middle frontend developer.
Vzpomeneš si, jak ses k nám dostala a co tě na práci v LOGEXu zaujalo?
Zrovna se rozjížděl Covid, já jsem dala výpověď v předchozí práci a LOGEX byl jednou z mála firem, které měly otevřený hiring. Zaujal mě inzerát ve formě kódu na jedné z facebookových IT skupin. Dohledala jsem si pak další informace, jako co vlastně firma dělá a kde má kanceláře. Oblast zdravotnictví zněla zajímavě a poloha v centru Brna už pak byla jen třešnička na dortu. Trochu jsem se bála přechodu z malé brněnské firmy, kde jsme byli všichni kámoši, do větší nadnárodní, ale brzo se ukázalo, že úplně zbytečně. Už z pohovoru jsem měla dobrý pocit. Na rozdíl od jiných firem se nesl ve velmi přátelském duchu. :)
V době, kdy jsi nastupovala, jsme ještě neměli kariérní stránky. Kde jsi hledala informace o firmě?
Většinu informací o brněnské pobočce jsem našla přímo v inzerátu, ale mrkla jsem samozřejmě i na oficiální stránky. Ty byly však zaměřené spíš na klienty z Holandska než na uchazeče o práci v Brně. O to větší radost jsem pak měla, když jsem se mohla podílet na tvorbě kariérních stránek workwithlogex.cz, které jsou zaměřené přímo na hiring v Brně. Byla to zajímavá zkušenost, hlavně implementace rentgenu na home page nebo integrace s firemním Instagramem. Vedla jsem pak i bakalářku, v rámci které kolegyně naimplementovala na naše kariérky hru s doktorskou tematikou.
Jako vývojář pracuješ ve Scrum. Jak ho máte ve vašem týmu nastaven? Jak vypadá běžný sprint ve tvém týmu?
V LOGEXu se sice držíme SCRUMu, ale když se na tuhle otázku zeptáš člověka z jiného týmu, dost pravděpodobně dostaneš vždycky trochu jinou odpověď. SCRUM rituály nastavujeme podle toho, aby to sedělo našemu týmu a dobře se nám pracovalo. U nás v týmu máme dvoutýdenní sprinty. Sprint začíná planningem, produkťák seřadí tickety podle priority. Podle kapacity developerů se pak do sprintu přidá jen to, co cca stihneme.
Pokud se objeví třeba kritický bug na produkci, odbavíme ho hned, tím pádem ale musí něco naplánovaného ze sprintu ven. 3x týdně ráno máme krátký catchup, kde se sladíme, co je aktuálně potřeba. Jednou týdně máme storytelling, kde se bavíme o tom, co za práci nás čeká. Na tomto meetingu se snažíme vytáhnout z produkťáka, co nejvíc business requirements a taky proč danou funkcionalitu vůbec děláme. Od toho se pak odpíchnem na dev meetingu, kde navrhnem technické řešení a sepíšem si vše do jednotlivých ticketů. Jednou na 14 dní máme také retrospectivu. Občas je to mučení, ale pomáhá nám to posouvat tým dopředu, aby jsme všichni byli na stejné vlně. Témata retrospectivy si určujeme často sami a probíráme, co zrovna drhne. Pokud nikdo téma nemá, náš scrum master vždycky vidí, co by se dalo zlepšit. :D
Jaké vidíš hlavní plusy a mínusy vašeho přístupu ke Scrumu?
Jako hlavní plus vidím to, že se nemusíme držet nějaké striktní celofiremní struktury SCRUMu, ale jednotlivé meetingy nastavujeme tak, aby vyhovovaly nám. Zároveň bych řekla, že tím, že můžeme mluvit do toho, co půjde do sprintu, držíme většinou objem práce v rozumné míře. Na jednu stranu máme zodpovědnost za to, že to, co jsme si dohodli, by mělo být hotové, když se ale objeví nějaká nečekaná událost, ať už bug na produkci, komplikace při implementaci nebo nemoc, a něco naplánovaného se nestihne, vím, že mi nikdo hlavu neutrhne. Hlavní je vše komunikovat včas a na rovinu. Minus je asi to, že pokud člověk změní tým, musí být trochu flexibilní.
Na jakém projektu teď pracuješ?
Loni jsme se vrhli do velkého projektu – New Data Platform. Chceme zlepšit to, jak se do LOGEXu dostávají data od klientů. New Data Platform má spoustu dílčích komponent, kde každá má na starost jinou část procesu. Zákazník data nahraje, my je potom ukládáme v našich datových strukturách, děláme různé preprocessingy a validace. Právě na validaci dat pracuje náš tým. Já se na frontendu konkrétně starám o to, aby zákazník dostal hezký a přehledný report o tom, co je s jeho daty špatně. Zároveň se klienta snažíme nasměrovat k tomu, jak kvalitu dat zvýšit.
Sleduješ technologické novinky? Pokud ano, kde čerpáš informace?
Popravdě nejsem úplně člověk, co pročítá tech blogy a sleduje nejnovější trendy. Nejčastěji se inspiruju při code review nebo na kafi v kuchyňce. Máme pár kolegů, kteří jsou do vzdělávání "víc zažraní", když mě něco zajímá nebo chci poradit, tak si s nimi jdu pokecat. :D Radši se učím tak nějak za pochodu, co je zrovna potřeba, a rovnou nové znalosti používám na denní bázi.
Máš při práci prostor na vzdělávání a profesní růst? Jaké možnosti využíváš?
U nás v týmu máme prostor, budget i podporu se učit nové věci. 2x jsem se účastnila zahraniční Angular konference s několika kolegy, což byla skvělá akce jak po vzdělávací stránce, tak i po té teambuildingové. :) Loni u nás v týmu byl nedostatek kapacity na C# development. Po dohodě se svým managerem a zbytkem týmu jsem se rozhodla, že se posunu tímhle směrem. Využila jsem interní kurz C# pro začátečníky, zkoukla pár videí na Pluralsight a hned od začátku odbavovala jednodušší tickety na C# API. Postupně jsem se propracovala přes složitější úkoly až k vytvoření úplně nové C# aplikace pro jednu z komponent Nightingalu, která byla plně v mojí režii. Když jsem potřebovala s něčím poradit, k ruce mi byli zkušenější kolegové z mého i sousedního týmu. Pluralsight subscription jsem si nechala proplatit z firemního education budgetu. Co se týče času na učení, na teorii a kurzy jsem využívala především Techsprinty. Velká část mého učení ale probíhala souběžně s prací, kdy jsem odbavovala klasické tickety, jen trochu pomaleji než zkušenější kolegové.
U předchozí odpovědi jsi zmínila Tech sprint. Můžeš nám o tom říct něco víc?
Tech sprint je strašně super věc, kterou máme cca 4x do roka! Jsou to 2 týdny, kdy si dá produkťák pohov a náplň sprintu je čistě na developerech. Je to prostor pro implementaci našich nápadů, vychytávek, čas na vzdělávání, kurzy a celkově zkoušení nových věcí, které nám pomohou při vývoji nebo nějak posunou naše aplikace. Drobný refactoring se děje tak nějak průběžně, ale pokud chceme vyzkoušet, vylepšit či změnit něco komplexnějšího, tak na to je ideální právě tech sprint. Kromě opravdu kritických bugfixů do něj totiž nesmí jít žádné business tickety. Máme tak 10 pracovních dní v kuse, kdy se můžeme soustředit na to, co chceme. I v Tech sprintu máme klasické SCRUM meetingy. Začínáme planningem, kde zbytku týmu představíme naše plány a v čem to bude přínosné. Po skončení tech sprintu pak máme navíc demo meeting, kde má každý cca 5 minut času na to, aby ukázal ostatním, na čem pracoval.
Co ráda děláš ve volném čase a máš už třeba nějaké plány na letošní rok?
Před pár měsíci jsme si pořídili štěně, takže hlavní náplň mého volného času jsou aktuálně procházky po okolí Brna a trénink, aby nám Dumbo úplně neskákal po hlavě. :) Také mě baví chodit po horách, na rozdíl od některých zdatnějších kolegů jsem ale spíš kochací typ. Takže místo výkonů si spíš užívám výhledy a šnečí tempo :D Občas skočím na jógu a už od malička plavu. Co se týká večerní zábavy, tak je vidět, že stárnu. Nejvíc si užiju společnou večeři s kámošema. Zkoušíme pokaždé nové recepty. Vždycky vybereme zemi a nachystáme tematický předkrm, hlavní chod a dezert. Pak to všechno u vína ochutnáváme a snažíme se neprasknout. :D
Co tě na práci u nás a v LOGEXu nejvíc baví?
Určitě work-life balance. V práci jsem našla super kámoše, se kterými trávím ráda čas i po práci nebo na dovolené. Navíc se v práci necítím ve stresu, nemáme žádné šílené deadliny a když člověk onemocní, tak vím, že to můj tým beze mě v pohodě zvládne. Také jsem ráda, že mě LOGEX posunul v kariéře. Největší zásluhu na tom má asi můj manažer. :) Pomohl mi nasměrovat se k tomu, co se učit, jak k tomu efektivně využít firemní zdroje a překonat takové ty začátky, kdy to člověk ještě neumí a bojí se, že něco ultimátně pokazí. :D Díky, Jirko (pozn.: Jiří Zajíc)!